Ailesi

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin eşi Semra Kuytul kimdir?

Semra Kuytul’un hayatı ve hakkındaki bilinmeyenleri buradan öğrenebilirsiniz.

Semra Kuytul Hocahanım 1980 yılında Sakarya’nın Kaynarca köyünde dünyaya geldi. Aslen Adanalı olup ilköğrenimini Adana Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda tamamladı fakat Türkiye’deki binlerce yaşıtı gibi o da bir başörtüsü mağduru olarak tahsiline devam edemedi.

Bir kısmı Furkan Vakfı bünyesinde olmak üzere özel eğitimine ara vermeksizin yaklaşık on sene Arapça, Fıkıh, Tefsir, Hadis, Akaid, Usul, Tarih, Dünya ve Türkiye Siyaseti gibi ilimler başta olmak üzere birçok alanda ilim tahsil etti ve kendisini birçok konuda geliştirdi. Bu eğitim süreci dâhilinde 1998 yılında Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin derslerine katıldı. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, talebeleriyle Arapça ve Arapça üzerinden Fıkıh, Tefsir, Hadis ve Usul gibi birçok alanda gerçekleştirdiği ilmi derslere 4 sene devam etti. Aynı zamanda Furkan Vakfı bünyesinde hocalık yapmaya başlayan Semra Kuytul Hocahanım 2002 yılının Haziran ayında Alparslan Kuytul Hocaefendi ile evlendi. Öncesinde gecesini gündüzüne katarak hiç yorulmadan devam ettiği eğitimcilik vazifesine eş ve anne sıfatları da eklenerek devam etti.

Semra Kuytul Hocahanım İslami şuurla yetiştirme gayretinde olduğu birbirinden değerli 5 çocuk annesidir. Günümüzde birçok annenin başaramadığı hizmet ve aile hayatını en güzel şekilde dengede tutmaya çalıştığı onu yakından tanıyanlar tarafından görülmektedir. Yalnızca kendi çocuklarının değil tüm ümmetin çocuklarının sahabe nesli gibi yetişmesi için ara vermeden tebliğ çalışmalarına devam etmektedir.

Semra Kuytul Hocahanım yaklaşık 20 yıldır Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı bünyesinde bayanlara yönelik Arapça, Fıkıh, Hadis ve Usul gibi ilmi dersler vermektedir. Furkan Vakfı Merkez Binasında 20 yıldır her Cumartesi mutad olarak devam eden bayanlara yönelik düzenlenen ve diğer Hocahanımlarla dönüşümlü olarak Tefsir Dersleri yapmaktadır. Yanı sıra Adana başta olmak üzere birçok ilde yine bayanlara yönelik Konferanslar vermekte ve gençlere yönelik söyleşi ve seminer programları yapmakta; ümmetin uyanışı ve öncü bir neslin yetişmesi için sürekli bir gayret sarf etmektedir.

2011 yılında yayın hayatına başlayan Furkan Nesli dergisinde yazarlık yapmakta olan Semra Kuytul Hocahanım, Furkan Haber sitesinde siyasi makaleler de yazmaktadır.

Türkiye ve dünya gündemini yakından takip etmekte ve sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Çevresindekiler tarafından kuvvetli hitabeti, keskin kalemi özellikle de Fıkıh ve Tefsir alanındaki başarısı ile tanınan Hocahanım, eğitimcilik ve yazarlık yönüyle de ümmetin hanımlarına öncülük yapmaya devam etmektedir. Furkan hareketinin bayanları; kafalarına takılan tüm ‘acaba’ların cevabını onun şahsında cevaplamakta ve aile yaşantısını örnek alarak davet çalışmalarına, engel tanımadan devam etmektedirler.
5 çocuğu ve evlendiği günden itibaren aynı evi paylaştığı kayınvalidesi ile birlikte hizmette en önde koşturma çabası ve davanın yükünü omuzlayarak bu yolda kocaman bir gedik kapatması onu tanıyanlara her zaman farklı bir enerji katmaktadır. “O yapıyorsa ben de yapabilirim” diyen Furkan hareketinin bayanları, anneleri, eşleri; bu vesile ile hizmette sınır tanımamaktadır. Bu şekilde Alparslan Kuytul Hocaefendinin kurmuş olduğu bu cemaat çift kanatlı kuş misali hem beylerin hem de hanımların çalışması ile daha da duyulmakta ve insanların teveccühünü kazanmaktadır.

Çok merak edilen bir konu olması sebebiyle açıklık getirmek isteriz ki; Semra Hanım, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ilk ve tek eşidir.

Adana’nın merkez ilçelerinden Seyhan’da mütevazi bir apartman dairesinde yaşayan Kuytul ailesinin evleri daima talebeleri ve sevenleri tarafından ziyaret edilmekte ve ziyaretçileri, nasıl sade- huzurlu- mutlu bir yaşamları olduğunun gelecekteki şahitleri olmaktadırlar.