Eşine Şiddet Uygulayan Erkeklere Ne Yapılması Gerekir?

0

SORU|Eşim dışarıda davetçi ama serkeş birisi olmadığım halde evde bana şiddet uyguluyor. (Herhalde bunu yazan bir bayan) Çok sabrettim. Kadının ona Allah’ın emaneti olduğunu bilmesine rağmen davranışlarını değiştirmiyor. Bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem hayatında hiçbir zaman bir hanımına tokat atmamıştır. Müslüman erkeklere bunu hatırlatırım. Peygamberimizin hanımları da edepli, hayalı, serkeşlik de yapmıyorlardı. Efendimizin evinde bile ufak tefek bazı ailevi durumlar olabiliyordu. Bu da insan olmanın gereğidir. Fakat Peygamberimiz böyle bir durumda da şiddet uygulamıyordu. Peygamberimiz ve hanımları arasında geçen bazı olaylar var ama anlatması uzun sürer. Peygamberimizin bir hanımının yaptığı öyle bir şey var ki başka öfkeli bir erkek olsa orada şiddet uygulayabilirdi ama Efendimiz bu olay karşısında sessiz kalmış ve tokat atmamıştır. Yani sabretmiştir.

Kalem suresi 4. Ayette Allahu Teâlâ “ve inneke lêalê hulugin azîm” “Gerçekten sen, pek büyük bir ahlak üzeresin” buyurması boşuna değildir. Yine bir hadiste Efendimiz: “Gündüz karısını köle gibi kırbaçlayan birisi akşam onunla aynı yatağa nasıl girecek?” (Buhârî, Nikâh 93; Ebû Dâvûd, Nikâh 60) buyuruyor.Yani Efendimiz yapmayın diyor.

Bir erkek hem dışarda İslam davetçiliği yapıyor hem de evde şiddet uyguluyor eğer bu kadının söylediği (ben serkeşlik yapmıyorum) doğruysa, sürekli itiraz eden evde kavga, gürültü çıkaran, çenesi düşük, problem çıkartan biri değilse hatta böyle biri olsa dahi boşanıyorsan boşan ama dayak nedir? Sonra kadın böyle bir kadın değilse o zaman dayak neden? Kadını zayıf bulduğun için mi? Unutma! zayıfın Allah’ı vardır. Güçlü ile kavga etsen neyse ama zayıfı ezersen mazlum duruma düşer. Peygamberimiz: “Mazlumla Allah arasında perde yoktur” buyuruyor. Mazlum beddua etti mi Allah bedduasını kabul eder.

Erkek kadına zayıf diye şiddet uyguluyorsa o zaman Allah da o erkeğe başka güçlüleri gönderir. O güçlü kimselerde seni döverse ne olacak? Erkek bunları unutmamalıdır.

Kadın Allah’ın emanetidir. Madem Allah’ın emanetidir o halde emanete sahip çıkmak, iyi davranmak lazımdır. Erkek ve kadın şunu iyi bilmeli; böyle şeyler sadece kurallarla olmuyor. Evde huzur, sevgi yoksa böyle olaylar çok oluyor. Mesele sevgisizlik ile alakalıdır.

Bu soruyu soran bayan ‘ben sekeşlik yapmıyorum’ demiş, acaba başka bir şey mi yapıyor. Sadece serkeşlik değildir belki de kocan seni sevmiyor. Bir de buna dikkat et. Kadınlar, kendilerini kocalarına daha çok sevdirmeye çalışmalıdır. Hatta kendilerini kocalarına güzel göstermeye çalışmalıdırlar. Bu da aradaki sevgiyi arttırır. Birçok kadın dışarıda süslenir, içerde kocasına karşı süslenmez. Oysa kadın kocasına süslenmelidir. Bunun gibi meseleler olabilir.

Kadın serkeşlik yapmıyor ama çok tembel, ev berbat, evde düzen yok, tertip yok, temizlik yok, kadın çocuklarına bakmıyor, çocuklar kirli, üstleri başları kirli, kendileri kirli, kadın yemek yapmıyor böyle durumlarda olabilir. Kadın böyle oldu mu, erkek karısını sevemez. Bir sabır, iki sabır, üç sabır. Birikir birikir ve bir anda erkek patlayıverir. Ben vursun demiyorum, bunu da doğru bulmuyorum ama belki de bundan dolayıdır. Kadın bu noktalara dikkat etmelidir.

Kadın serkeşlik yapmıyorum diyor ama bazı kadınlar sürekli hasta hiç iyileşmiyor. Erkeklerin hiç sevmediği şey her gün hasta bir kadın. Çünkü erkek hasta olsa yatar kadın hasta oldu mu her yer her yerde oluyor, ev berbat oluyor, çocuklara kim bakacak hatta erkekler hanımlarına sen hasta olma ben hasta olayım der. Kadın kendisine bakmıyor, çocuklarına bakmıyor, çocuklar hasta, kendi hasta, ev berbat, bulaşık duruyor, yemek yok bu adam bu kadını sevmez. En ufak bahanede de yapacağını yapar.  Erkek haklıdır demiyorum ama kadın bunu dikkate almalıdır. Erkek böyle konularda haklı bile olsa bu çocuk değil kocaman kadın, senin çocuklarının annesi, senin hanımın böyle vurma ile kırma ile olmaz. Kocaman kadın boşanacaksan boşan ama vurma. Bu senin kaderindir. Ya bunu böyle kabul edersin ya da ayrılırsın. Kadını döv döv nereye kadar? Kadın hayvan mıdır her gün döveceksin? Böyle şey olur mu? hayvana bile iki defa vursan senden uzaklaşıyor. Çocuğa bile vursan çocuk seni sevmez ve yaklaşmaz. Erkekler bunları unutmasınlar…

Tamamını izlemek için;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here