Elazığ Depremi Hakkında

0

Dün akşam 20.55 saatinde yaşanan Elazığ depremiyle alakalı açıklama yapan Alparslan Kuytul Hocaefendi, geçmiş olsun mesajını iletti.
Depremin yaşandığı saatlerde Adana’da tefsir dersi yapan Alparslan Kuytul Hocaefendi, tefsir sonrası haberi alır almaz açıklamada bulundu.
Deprem gibi afetlerin sadece tabiat olayı gibi algılanmasının yanlış olduğunu vurgulayan Alparslan Kuytul Hocaefendi, Allah’ın emri olmadan hiç bir olayın yaşanmayacağına temas etti.
Bu gibi afetlerin ardından insanların günahlarını da sorgulaması gerektiğini hatırlatan Hocaefendi, depremin imanı kuvvetlendiren bir yönü olduğunu da vurguladı.
Alparslan Kuytul Hocaefendinin tefsir sonrası yaptığı o açıklama;

Elâzığ’da (24.01.2020 Cuma) akşam saat 21:00’de merkez üssü Elâzığ’da 6,8 şiddetinde deprem oldu. İçişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre bir kişi hayatını kaybetti yıkılan binalar var. Can kaybı artabilir. Deprem Adana dahil birçok ilde hissedildi…

“Depremde hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Elbette ki her musibet birtakım günahlardan kaynaklanır ama bu Elâzığ’ın günahı değil de memleket olarak herkesin günahı. Bazı hocalar çıkıp ta bu tabiat olayı demesinler. Bu tabiatın Allah’ı var. Allah’ı böyle konuşan ve Allah’a böyle inanıp konuşan bu hocalara ben şaşırıyorum. Acaba bunlar tabiatı mı yoksa Allah’ımı anlamıyorlar? Elbette tabiat da gerçekleşen bir olay ama sonuçta bu olay Allah’ın emri olmadan olur mu?

Allah-u Teâlâ Enam 59. Ayette şöyle buyuruyor: “O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez;” yani bir yaprak bile ağaçtan Allah’ın emri olmadan, ilmi olmadan düşmezken koca bir deprem Allah’ın emri olmadan mı oluyor? Bu nasıl bir Allah’a iman? Bu nasıl bir inanç? İnşallah daha fazla kayıp olmaz.

Genelde 6,8 de kayıplar oluyor. Adana’da 6,3 olmuştu ve 99 veya 100 kişi kadar ölmüştü. Özellikle Ceyhan taraflarında… 6,8 ile can kaybının 4 kişiyle kalacağını zannetmiyorum. Allah Azze ve Celle merhametiyle muamele etsin.

Buradan Elazığlı kardeşlerimize, Elâzığ ve Elâzığ çevresinde olanlara, akrabası ölenlere başsağlığı diliyorum. O depremi yaşayan, korkan, korkulu saatler geçirmiş olanlara ve tüm yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Deprem Adana’da olduğunda ben de şöyle bir şey meydana getirmişti; ‘O sırada apartmandaydım ve koca bina sallanıyordu. Allah’ın kudretini hissettim. Ben böyle sallarım ama merhametimden yapmıyorum ve size tövbe etmeniz için mühlet tanıyorum, ara ara ikaz ediyorum’ diyor. O Kudret’i hissettiğimde imanım arttı. Evet insan korkabilir ama bir taraftan da depremin imanı kuvvetlendirici bir özelliği vardır.

Bizim Adana’da gördüğümüz deprem neydi ki… 6,3 ya da 5.5 şiddetindeydi. Ama İzmit depremi 7,3 tü. İnsan o kudreti daha fazla hissediyor. Allah’ın azabından korkulması gerektiğini hissetmemiz lazım. Allah, Rabbini unutanlara ara ara kendini hatırlatıyor.”

Dinlemek için tıklaynız;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here