İsrail İle Yapılan Anlaşmada, ‘Bu Anlaşma Ankara Ve Kudüs’te Akdedilmiştir’ İfadesi | Güncel-Yorum

0

İSRAİL İLE YAPILAN ANLAŞMADA, ‘BU ANLAŞMA ANKARA VE KUDÜS’TE AKDEDİLMİŞTİR’ İFADESİNİN YER ALMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Evet, böyle bir anlaşma yapıldı. Birkaç gün evvel de Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Anlaşma 6 madde ve bundan başka gizli maddelerin olduğu da söyleniyor. Maddelerin bir kısmı açıklanmıyor. Ama sadece şu açıklanmış maddelerde bile kabul edemeyeceğimiz birçok nokta var:

Birinci maddede: israil Hükümeti, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Mavi Marmara hadisesi sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak, Türk Hükümeti tarafından açılacak bir hesaba ‘ex gratia’ 20 milyon Amerikan doları ödeme yapacaktır.

‘Ex gratia’ kelimesi tazminat manasına değil “ikramiye ve lütuf” manasına geliyor.  Türkiye Hükümeti yetkilileri, ‘israil bize tazminat ödeyecek.’ deyip duruyordu. Ama aslında biz aldatılıyormuşuz. israil tazminat falan ödemiyor, lütufta bulunuyor. Çünkü tazminat öderse bunun önü açılmış olur. Herkes tazminat istemeye başlar. israilin bugüne kadar öldürdüğü insan sayısını ise ancak  Allah bilir. Yani, israil bize lütfediyor, 20 milyon dolar sadaka veriyor! Tüm televizyonlar susturulduğu için -bir iki tanesi hariç- bunları kimse duymuyor.

Daha önce de israille yapılan anlaşmaya Hamas’ın da razı olduğunu söyleyerek kamuoyunu aldatmışlardı. Hamas: “Bizim bu anlaşmayla alakamız yok, bu Türkiye hükümetinin kendi kararıdır.” demişti. O zaman da size Hamas’ın yayınladığı metni, Arapçasından okumuş ve tercüme etmiştim. Orada da bir yalancılık vardı. Kamuoyu aldatılıyor. Yapılan bu yeni anlaşma da öyle. Televizyonlarda sürekli tazminat deniliyor, sanki büyük bir zafer kazanmışız gibi anlatılıyor ve kamuoyu aldatılıyor.

Türkiye’yi bu duruma düşürenler utanmalıdırlar. Biz israil’den 20 milyon dolar alacak kadar alçaldık mı? Türkiye’yi bu hale getirdiler. Ben geçenlerde; ‘Hükümetin elde etmiş olduğu bütün puanlar elinden geri alınıyor’, dostları azaltılıyor, demiştim. israil meselesi de buna dâhil. Hükümet israile karşı tavır gösteriyordu ve bundan dolayı puan kazanıyordu. Şimdi onu elinden geri alıyorlar. Cumhurbaşkanı: “israille anlaşmaya muhtacız…” demedi mi? Ama dün, böyle konuşmuyordunuz. israile her lafı söylüyordunuz, ne oldu da muhtaç hale geldiniz? Türkiye’nin izlediği yanlış iç ve dış politikalar Türkiye’yi bu hale getirdi.

Anlaşmanın Dördüncü maddesinde; Türkiye ve israil diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri konusunda mutabıktır. Yani: Türkiye, israile hukuki veya başka bir sorumluluk ⁡ yüklemeyecektir. Yani ‘Paranı aldın, tamam, başka bir sorumluluk yüklemeyeceksin’ diyorlar ve Türkiye Hükümeti bunu kabul ediyor.

Maddenin devamında; Türkiye ve israil Taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabıktır deniyor.  Yani israil ‘Ben sana bu parayı veriyorsam, bu suçu kabul ediyorum demek değildir’ demiş oluyor ve Türkiye Hükümeti bunu kabul ediyor.

Nerede, o israile terörist ve katil diyenler? Bu anlaşmaya göre israil Uluslararası sularda gemimizi vurduğu ve on kardeşimizi şehit ettiği halde hatasız ve suç işlememiş sayıldı. Bu anlaşma ile israil temize çıkarıldı. israil, Türkiye devletine diz çöktürdü. Bu anlaşma insanın onuruna ve kanına dokunmaktadır.

Dördüncü maddenin devamında; Her halükarda, bu anlaşma, israilin, israil adına hareket edenlerin ve israil vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesiyle (Mavi Marmara)  ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır. Yani Türkiye Devleti ve Türk vatandaşları Mavi Marmara olayı ile ilgili artık israile ve israil vatandaşlarına mahkeme açamaz ve onlar her türlü sorumluluktan tamamen muaftırlar. Bu anlaşmayı kabul etmek bir utançtır!

Beşinci Madde; Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, israil hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi halinde mahkemeler devam ederse ya da para talebi sürdürülürse yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın israil hükümeti, onun adına hareket edenler veya israil vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları, harcamaları Türk hükümeti tarafından karşılanacaktır.

Yani bundan sonra şehit aileleri mahkeme açsalar israil’den ve israil vatandaşlarından bir şey alamayacaklar. Eğer mahkemeyi kazanırlarsa tazminatı Türk hükümeti ödeyecek! Bu nasıl bir rezalet! Kimse olayın farkında değil. Bütün televizyonlar ya hükümetin elinde yada  susturulmuş vaziyette…

Sadece bu kadar da değil. Türkiye Devleti bugüne kadar israilin NATO’ya girmesini engellemişti. israile bu kadar külhanbeylik yapan bu hükümet döneminde Türkiye vetoyu kaldırdı ve israil NATO’ya üye oldu. Halbuki israil, işgalci bir güçtür ve biz onunla NATO’da beraber olamayız. Onunla birlikte israilin düşmanlarına karşı savaşamayız. Diyelim ki, Filistinlilerle israil arasında savaş oldu. NATO üyeleri birbirini desteklemek zorunda! Biz israilin yanında ve  Filistin’e karşı mı savaşacağız! 

1980’de Hükümette olan Adalet Partisi’nin Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen’in, israil ile gizli görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı. Rahmetli Erbakan Hoca ve arkadaşları 5 Eylül 1980’de bakan hakkında gensoru vermiş ve bakan 231 oyla bakanlıktan düşürülmüştü. Tarihte gensoru ile düşürülen ilk ve tek dışişleri bakanıdır. Şimdi AKP’nin yaptığı şu anlaşma da aslında hükümeti düşürecek bir anlaşmadır, ama kimse konuşamıyor. Konuşan bir bahaneyle susturuluyor.

                Anlaşmanın sonunda da diyor ki; “Bu anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde imzalanmıştır.” Ankara ve Kudüs’te! Hükümet bu anlaşmayla Kudüs’ü israilin başkenti olarak kabul etmiş olmaktadır. Bugüne kadar Türk hükümetleri Kudüs’ü başkent olarak kabul etmedi. Tel Aviv başkent olarak kabul ediliyordu. Türkiye Hükümeti, kamuoyuna farkettirmeden, diplomatik usullerle Kudüs’ü israilin başkenti olarak kabul etmiş oldu.

Belli ki Türkiye israile çok tavizler veriyor. Bu bizim gördüğümüz. Bu anlaşmanın bunun dışında da maddeleri olduğu söyleniyor. Halka söylenmeyen, açıklanmayan gizli maddeler…  Hükümet bu anlaşmayı açıklasın!

Bu anlaşmada Gazze’ye ablukanın kaldırılması ile ilgili bir şey var mı? Hayır! Bu anlaşmaya göre Gazze’ye abluka aynen devam ediyor ve Türkiye devleti bu anlaşmaya imza atarak Gazze’ye ablukayı resmen tanımış oldu. Kudüs’ü de israilin başkenti olarak kabul etmiş oldu!

Bu anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve halkı için bir utançtır.  Hükümet bunu kendisi için utanç olarak görmüyorsa da biz bu vatanın evladı olarak bunu utanç olarak görüyoruz. Kimse konuşamıyor. Bir memleket eğer susarsa, o memlekete bela hak olur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here