Maske Bahanesiyle Peçe Düşmanlığı mı Yapılıyor?

0
Maske Bahanesiyle Peçe Düşmanlığı mi Yapılıyor?
Maske Bahanesiyle Peçe Düşmanlığı mi Yapılıyor?

Peçeli bayanların hastane, mağaza vb. yerlere girişlerinde “Peçe maske yerine geçmez” denilerek alınmaması giderek yaygınlaşıyor. Pandemi bahanesiyle örtü düşmanlığı mı yapılıyor? Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anlaşılan O Ki Bir Peçe Düşmanlığı Var!

Bugün bizim bayan talebelerden birisinin başına Adana Şehir Hastanesi’nde bir olay gelmiş. Peçeli, ağzı-yüzü kapalı birisi. Normalde Şehir Hastanesi’nin girişinde sorun yok, güvenlik ona bir şey demiyor. Zaten o maskeli; peçe, maske sayılıyor. Her tarafta da peçe maske sayılıyor. Şehir Hastanesi’nde de böyle bir sorun yok. Yukarıda bir doktor hanım ise “maske tak” diyor. O da “zaten bu maske” diyor. Doktor: ‘Yok, maske takacaksın’ diyor ve maske takmazsa ona bakmayacağını söylüyor galiba. Peçeyle ilgili birkaç olay yaşanmış.

Bugün Adana Şehir Hastanesi’nde Dr. Aysun Çakar Seyrek isimli bir bayan doktor ile yaşanan olay.Bu olay da “maske tak yoksa sana bakmam” diyor. Bir diğer olayda da en sona bırakıyor. O da Adana Yüreğir Devlet Hastanesi’nde Dr. Sibel Tepecik ile yaşanmış. İsimlerini veriyorum. Nasıl olsa bunların bir amiri vardır. Bu olayı incelesinler. Nasıl böyle bir şey yaparlar? Bugünkü olayda peçeden dolayı mağduriyet yaşayan kardeşimiz yetkililere soruyor: Peçe her tarafta maske yerine geçiyor ama bu bayan doktor bana bakmıyor. Ben bayan doktora muayene olmak için kaç hafta bekliyorum ve böyle bir olay başıma geliyor. Böyle bir yönetmenlik var mı?” diye soruyor. Onlarda “hayır” diyor.  Çarşaflı geliyorlar ve doktor da onlara bakıyor. Kimseye bugüne kadar böyle söylenmedi. Diğer doktorlar böyle bir şey söylemiyor. O zaman bu doktorun kendisinden kaynaklı bir problemi var. Anlaşılan bir peçe düşmanlığı var. Bu bayan doktor her kimse yetkililere ben buradan sesleniyorum: “Bu bayan doktor, kendi kafasından yönetmenlik icad ediyor.”

Peçenin Maske Yerine Geçtiği ile İlgili Sağlık Bakanlığı’nın Açıklamaları Var!

Hatırlarsanız piyasanın pahalı ve maskenin de az olduğu sırada Sağlık Bakanının kendisi “herkes kendi evinde bir çaput, bez gibi bir şey bulsun maske yapsın.’’ demişti. Hatta televizyonda herhangi bir bezden maskenin nasıl dikileceğini gösterdiler. Herhangi bir bez de maske olur yani. Bu çarşaf üstü de bir bez sonuçta, aynı görevi görüyor. Sağlık Bakanı bile bunu bu şekilde açıklamışken ‘istediğiniz bezden yapabilirsiniz’ demişken ve Türkiye’nin %90’ında peçe, maske yerine geçtiği kabul edilirken; nasıl oluyor da bu doktor hanımlar bu şekilde yapıyor? Birisi Adana Şehir Hastanesi’nde diğeri de Adana Yüreğir Devlet Hastanesi’nde. Nasıl oluyor da böyle davranıyorlar? Bu Adana Yüreğir Devlet Hastanesi’nde olan olay da hanım kardeşimize ‘maske tak’ deyince maskeyi takmış. Buna rağmen ona bakmıyor. Başkası geliyor; -sıra almış güya- doktor hanım onun sırasını başkasına veriyor. Başörtülü diye ondan gıcıklanmış, sonra onun sırasını başkasına vermiş. En son bir asker gelmiş, askeri öne almış. O da demiş ki “Sıra bende. Herkesi önüme geçiriyorsun.” “Seni en sona attım” diyor. Bu kişi senin babanı mı öldürdü, doktor hanım? Bu öfke, bu kin nedendir? Başörtüsüne, peçeye düşmanlığı açıkça bellidir. Sen buranın külhanbeyi misin de en sona atıyorsun? Hak neyse o sırayla gitsene. Herkesin işi gücü var. Oradaki olay bu şekildedir.

Bu Da Bir Saldırıdır

Başka olaylar da var; Flo ayakkabı mağazasında, E-bebek mağazasında, İkea Yapı Marketlerinde, Bim mağazalarının bazılarında başka olaylarda yaşanmış. İkea Yapı Market denilen bir market varmış. İkea Yapı Market daha sonra haksızlık yaptığını anlayarak “Bizim o elemanımız bilmiyormuş” deyip kendisinden özür dilemişler. Diğerlerinden böyle bir özür de duymadık. Her yerde böyle bir şey oluyor mu? Yok. Her yerde öyle bir şey olmuyor ama bazıları bunu yapıyor. Peçe maske yerine geçer, Sağlık Bakanlığı’nın da bununla ilgili açıklamaları var.

Bütün bayan kardeşlerimiz böyle bir olayla karşılaştıkları zaman telefonlarını çıkarsınlar; kayda alsınlar, internete koysunlar. Böylelerini duyurmak lazım. Yetkililer de bu bayan doktorları ikaz etmelidir. Sen nasıl böyle bir şey yaparsın? Sen hangi yetkiyle ‘seni en sona attım’ diyorsun? Hangi yetkiyle ‘peçe maske sayılmaz’ diyorsun? Senin böyle bir yetkin mi var? Yetkililer bunlara soruşturma mı açarlar ne yaparlar bilmiyorum ama gereken yapılmalıdır. Bu gibi olaylar ortada kalmamalıdır. Bir market özür diliyor. Hatta sonra hediye gönderiyor. Mağdur olan bayana “bizi affedin, böyle bir yanlışlık olmuş, elemanımız bilmiyor” diyor. Biz onlara ‘maskesiz kimseyi içeriye almayın, diyoruz, onlar da maske illa şart zannediyor. Peçenin de maske gibi olabileceğini anlayamıyor böyle bir hata olmuş’ demişler. Bu da bir erdemdir. Bu da güzel bir harekettir, hiç olmazsa bu kadarcığını yapmış. Bazı memurlar gerçekten de anlamıyor olabilir. Ama bu doktor. Bu doktora peçeyle günde kaç kişi geliyordur? Bu böyle gördüğü her çarşaflıya, peçeliye böyle mi davranacak? Bu bir güvenlik görevlisi değil.  Sen doktorsun, doktorluğuna bak. Doktor dediğin düşmanı bile gelse ona bakar. Hastayı en sona atıp, ‘böyle giremezsin içeri, illa da maske takacaksın’ diyerek hastayı kovmak nedir?

Televizyonda sağlık çalışanlarına yapılan sözlü ya da fiili saldırılar konuşuluyor. Elbette onları da kınıyoruz ama bu da bir saldırıdır. Bu da doktorun, hastasına saldırısıdır; alay etmesidir, aşağılamasıdır, hakkını yemesidir. Her zaman hastalar mı suçludur? Hiç doktor suç işlemez mi? Niye bunları televizyonlara çıkartmazlar? İşte bu da doktorun suçudur.

İzlemek İçin;

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin güncel, siyasi, fıkhi, ilmi sorular hakkında vermiş olduğu cevaplara alparslankuytul.com resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here