Doğu Türkistanlıların Aile Nöbetinin Engellenmesi Hakkında

0

Alparslan Kuytul Hocaefendi, Doğu Türkistanlıların zalim Çin tarafından uğradıkları zulümle ilgili açıklama yaptı. Çin konsolosluğu önünde eylem yapan Doğu Türkistanlı Müslümanlar, engellenmeye çalışılmıştı. Alparslan Kuytul Hocaefendi de yapılan bu haksız muameleyi ve zalim Çin’le yapılan Suçluların iadesi anlaşmasını değerlendirdi. Bu anlaşmaya imza atmanın haram olduğunu söyleyen Hocaefendi, Çin ile yakınlaşmak için Doğu Türkistanlı Müslümanların iadesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Devletin Yanlış Politikalarına Uymak Zorunda olmadığını söyleyen Alparslan Kuytul Hocaefendi “Senin devlet projen yanlışsa ben desteklemek zorunda mıyım? Senin devletin, senin hükümetin daha evvel de Amerikancıydı, Amerika’yı destekliyordu. Irak işgal edilirken, Amerikan zalimleri tarafından Iraklılar şehit edilirken; bu hükumet o zaman da Amerika’yı desteklemişti. O zamanki siyaset de oydu, devletin projesi de oydu, Amerika ile beraber olmaktı. Ne oldu sonu iyi mi oldu?”

Alparslan Kuytul Hocaefendi nin doğu Türkistanlıların yaşadığı zulümlerle alakalı yaptığı açıklama şu şekilde;

SUNUCU: Hocam, Doğu Türkistanlılar ile ilgili sorumuz var. Siz de İstanbul’a gittiğinizde ziyaret etmek istemiştiniz ancak oradaki eylemlerin bitirilmesi sebebiyle Çin Konsolosluğu’nun önündeki eylemin bitmesi sebebiyle-ziyaret edememiştiniz.

Alparslan KUYTUL: Tam benim geldiğim gün, benim ziyaret etmemden birkaç saat önce oradakileri gönderdiler. Doğu Türkistanlıların eylemini bitirdiler ve benim oraya gitmemi engellediler.

Sunucu: Sizden önce farklı ziyaretler olduğu halde üstelik. Şimdi de hocam 3 Şubat günü yani üç gün önce olmuş oluyor. Doğu Türkistanlılar yine aile nöbetini Ankara Büyükelçiliği önünde yapmak istediler. Bir grup Doğu Türkistanlı kardeşimiz orada oturma eylemi yaptı ve valilikten izin alınmadı gerekçesi ile polis bu eylemi engelledi.  Onunla ilgili bir video var, video da gerçekten içimizi yakan bir konuşma var. Videoyu izledikten sonra sizin yorumunuzu alacağız.

Sunucu: Evet, gerçekten ifadeler insanın içini yakıyor hocam. Siz bu yapılan eylem ve müdahale hakkında ne söylemek istersiniz?

Alparslan KUYTUL: Aslında bu, Türkiye ile Çin arasında yapılmış olan anlaşmanın (Suçluların İadesi Anlaşması) ne kadar iğrenç bir anlaşma olduğunu gösteriyor. Daha evvel de bu konuyu konuşmuştuk. Güya yapılan anlaşma teröristlerin iadesi konusunda.

Ben daha evvel de söyledim: Çin devleti için yalan mı yok? Çin devleti istediği belgeyi üretir, önünüze koyar. “Bu adam terörist” der, “Bu bilmem nedir” der, “Şu katil” der, olur biter. Şahidi de bulur, imzayı da attırır, belgeyi de hazırlar, koskoca devlet yani.

Türkiye’nin Bu Anlaşmaya İmza Atması Haramdır!

Siz bu haramı işlediniz. Sırf Çin ile aranız iyi olsun, Çin ile alışveriş yapabilesiniz diye. Doğu Perinçek istediği için, Rusya ve Çin’e yaklaşmak için. Güya Avrupa’dan ve Amerika’dan ihanet görmüşler de sanki Rusya’dan Çin’den görmemişler ve görmeyecekler. Sanki Rusya ve Çin onların babasının oğulları. Amerika ve Avrupa PKK’yı destekliyormuş da sanki Rusya desteklemiyormuş. Böyle saçma sapan gerekçeler ile yönlerini Rusya ve Çin’e çevirdiler, bu anlaşmaları da onun için yaptılar. İşte şimdi bunun sonuçlarını görüyoruz.

Çin devleti Doğu Türkistanlılara zulmediyor!

Kadınların yolda değil evlerinde bile başlarını örtmeleri,  uzun etek giymeleri yasak. Biraz evvel videoda ağlayarak konuşan genç, “Bacılarımıza tecavüz ediliyor.” diyor. Türk Devleti, onun bildiğinden çok daha ötesini biliyordur. Bunları görmezden, duymazdan gelmek istiyor. Bunları gündeme getiren gazetecileri de tehdit edenlerin olduğunu biliyoruz. “Bunları gündeme getirmeyin. Biz şu anda böyle bir karar verdik, bu devlet kararı” diyorlar. Rusya ve Çin ile güzel geçinmek devlet kararıymış. Dolayısıyla Rusya ve Çin’in yaptığı her zulme sessiz kalacaklarmış. Biz de buna “Tamam” demeliymişiz, gündeme getirmemeliymişiz.

Devletin Yanlış Politikalarına Uymak Zorunda Değiliz

Senin devlet projen yanlışsa ben desteklemek zorunda mıyım? Senin devletin, senin hükümetin daha evvel de Amerikancıydı, Amerika’yı destekliyordu. Irak işgal edilirken, Amerikan zalimleri tarafından Iraklılar şehit edilirken; bu hükumet o zaman da Amerika’yı desteklemişti. O zamanki siyaset de oydu, devletin projesi de oydu, Amerika ile beraber olmaktı. Ne oldu sonu iyi mi oldu? Üzerinden 19 sene geçti. Irak yerle bir, 2 milyondan fazla şehit, 4- 5 milyon civarında yetim çocuk, binlerce namusu kirletilen Müslüman kadın ve milyonlarca sakat. Irak’ta yıkılmayan bir tane doğru dürüst bina kalmadı. Sizin devlet projeniz işte bu kadar. Siz hep menfaat için zalimlerle beraber oluyorsunuz. Ben senin projene katılmak zorunda mıyım?

Orada on tane Doğu Türkistanlı Müslüman var. Hepsi on kişi, bir sürü polis gelmiş. Ne oluyor? Bir şey mi yapıyor, taş mı atıyor, ne yapıyor? Zalim Çin konsolosluğuna silah mı sıktılar, ne yaptılar? Oraya oturmuşlar, hangi hakla alıp götürüyorsunuz? Aslında dikkat ettim de, polisler de çok sert davranmamaya çalışıyor, ikna etmeye çalışıyor. Polislerin de vicdanı götürmüyor aslında. Bu insanlar burada keyfinden oturmuyor. Ankara’nın soğuğunda betonda oturuyorlar. O betonda 10 dakika otursan hasta olursun. Adam orada saatler belki de günlerdir oturuyor. Bu adamın bir derdi olmasa Ankara’nın soğuğunda beton üzerinde oturur mu?

Devletin yanlış politikalarına uymak zorunda değiliz. Devlet, İslam’a uygun politikalar tayin etmek zorundadır. İslam’a göre bu anlaşmaya terörist iddiasıyla-suçlu iadesi diyelim- imza atmak caiz olamaz. Çünkü Çin devletinin kime suçlu diyeceği bellidir ve şu anda orada yaptığı zulüm de meydandadır. Kamplarda insanlara işkence etmektedir. Hatta Müslümanların evlerine zorla ateist bir Çinli koymakta “Bununla yaşayacaksınız” demektedir. Sen böyle bir devlet ile alışveriş yapacaksın diye her şeye sessiz kalıyorsun ondan sonra da Müslümanların hamisi rolüne soyunuyorsun. Siz Müslümanların hamisi olsaydınız Doğu Türkistan’ı savunurdunuz. AKP’nin yaptığı İslam’a uygun değil, MHPnin yaptığı da milliyetçiliğe uygun değil! MHP de güya Doğu Türkistan dendiği zaman heyecan duyan ve orada yapılan zulmü çok şiddetli protesto eden bir parti idi. Ama şu anda sessiz, hiç çıtları çıkmıyor. Demek ki bunların milliyetçiliği bu kadar.

Hadi Bıraksınlar, Doğu Türkistan’ı Destekleyen Bir Miting Yapalım!

Sunucu: Bir defa mecliste gündem konusu olduğunda MHPli bir milletvekili “Ne yapacağız, Çin’e savaş mı açacağız?” demişti.

Alparslan KUYTUL: Çin’e savaş açamazsın tabii ki ama en azından bu anlaşmayı iptal edersin, gerekirse bazı malları almaktan vazgeçersin, Türkiye’de onların aleyhine mitinglere müsaade edersin. Bırakın ben yarın miting yapayım hadi. (Yarın derken lafın gelişi, hafta içerisinde sokağa çıkma yasağı olmadığı bir günde) Hadi bıraksınlar, Doğu Türkistanlıların desteklendiği bir miting yapalım! Neden müsaade etmiyorlar? Size “Çin’e savaş açın” diyen mi var? Hiç olmazsa dünyada böyle eylemler olsa belki biraz dikkate alırlar. En azından bunu yapabilirsiniz.

Doğu Türkistanlıların aile nöbeti ile ilgili açıklamanın videosu;

Gündeme İslami Bakış Programını İzlemek İçin Buraya Tıklayınız.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin güncel, siyasi, fıkhi, ilmi sorular hakkında vermiş olduğu cevaplara alparslankuytul.com resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here