Alparslan Kuytul’a Özgürlük İsteyenlerin Özgürlükleri Kısıtlanıyor!

0

30 Ocak operasyonundan bu güne Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük isteyenlerin özgürlükleri kısıtlanıyor… İşte o ağır bilanço;

Furkan Vakfı Genel Merkezine Baskın Yapıldı

30 yılı aşkındır toplumun ihyası için çalışan, yaptığı ilmi çalışmalarla halkın teveccühünü kazanan Furkan Vakfı’na 30 Ocak Salı sabahı saat 5.30 sularında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından baskın düzenlendi.

TEM, Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM), Çevik Kuvvet ve Özel Harekât şubelerinden polislerin de katıldığı baskında hiçbir direnişin olmadığı vakfın genel merkez binasına demir kapılar koç başlarıyla kırılmaya çalışılarak girildi. Terörle hiçbir ilgisi olmadığı tüm Türkiye tarafından bilinen Furkan Vakfına yönelik  operasyona, ağır silahlarla yüzlerce polisin katılması dikkat çekti ve halk tarafından da bu durum esefle karşılandı. Terörle mücadele ekiplerinin postalları ile girdiği vakıf binasında yapılan aramalar gece geç saatlere kadar sürmesine rağmen, suç unsuru olabilecek hiçbir delil bulunamadı. Toma, akrep ve onlarca polisle çevresinde adeta kuş uçurtulmayan vakfa kimsenin girmesine izin verilmedi, Furkan gönüllülerine vakfa giriş engeli konuldu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi Gözaltına Alındı

İslam’a adadığı tertemiz hayatı ile tanınan Furkan Vakfı’nın hocası Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllüsü 24 kişi saat 05.30 civarında özel harekât timlerinin evlerine yaptığı operasyonla gözaltına alındı.

Hayatı boyunca terörü lanetlemiş ve hiçbir terör örgütü ile alakası olmamış Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin evine bir teröristin evine girer gibi girildi. Eşi, beş çocuğu ve yaşlı annesiyle birlikte yaşayan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin evine ağır silahlar ve tabancalarla giren özel harekatçılar postalları ile evin her yerine dağılarak arama yaptılar. Arama sonucunda suç unsuru olabilecek hiçbir şey bulamamalarına rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendiyi gözaltına aldılar.

Furkan Vakfı Sitelerine ve Sosyal Medya Hesaplarına Engel

Tetikçi medya basın yoluyla operasyonu sürdürmeye devam ederken baskın günü Furkan Vakfı resmî sitesine, islamidersler.com sitesine, Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin resmi Facebook adreslerine BTK tarafından erişim engeli konuldu. Böylece Furkan vakfı operasyonu ve arka planı ile ilgili halkın gerçek bilgiye ulaşması ve Furkan Vakfı sevenlerinin haber alma imkânı kısıtlanmış oldu.

Bunun üzerine Furkan gönüllülerini ve sevenlerini haberdar etmek için sosyal medya kullanılarak merak edilen sorular cevaplandı.

Valilik’ten Karar Üstüne Karar!

Furkan Vakfı’nın Tüm Faaliyetlerine Men Kararı!

Vakıf binasında arama bitmesine rağmen vakfa giriş engeli devam etti. Vakfın kapısı kilitlenmekle kalmadı Akrep ve TOMA’larla polisler çevresinde bekleyerek Furkan Vakfı sevenlerine ve çevredeki vatandaşlara korku yaymaya çalıştılar.

Valilik’ten yapılan açıklama ile Furkan Vakfı’nın tüm faaliyetlerinin geçici olarak men edildiği bildirildi. Bu şekilde ;

-Furkan Vakfının yaptığı bütün İslami dersler,

-Yardım koluyla gerçekleştirdiği fakir, yetim ve yurtsuzlara yardım faaliyetleri,

-Suriyeli fakir ailelere kardeş aile projesi,

-Hayır kermesleri,

-Gençleri ıslah için yapılan tüm gençlik çalışmaları …

Ve daha nice hayırlı ve toplumumuza faydalı çalışmalar durduruldu.

 

Furkan Gönüllülerine Saymakla Bitmeyen Yasaklar!

Yine valilik tarafından Furkan Vakfı üyelerinin protesto amaçlı olarak park ve bahçede bile bir arada bulunmalarına, genel yollar, kamu binalarının önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda, umuma açık veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, stand açma, oturma eylemi, açlık grevi, imza stantları, çadır kurma vb. yapabilecekleri tüm toplu faaliyetlere yasak getirildi.

Bunun sonucunda şehirde birkaç vakıf gönüllüsü bir yerde bir araya gelse resmi ve sivil polislerle karşılaşır hale geldi.

Furkan Vakfına Kayyum Atandı!

Vakıfta günlerce yapılan arama sonucunda yanlış veya tehlikeli hiçbir unsur bulunmamasına rağmen yıllarca halkın emeği ve bir çok insanın fedakârlıklarıyla kurulan, Furkan Vakfına kayyum atandı.

Furkan Gönüllüsünün Evi Mühürlendi

Tüm bunlar yaşanırken bu yaşananlara daha önce benzerini görmediğimiz  bir skandal olay daha eklendi ve baskın yapılarak eşleri gözaltına alınmış olan Furkan Vakfı mensuplarının evleri ‘vakfa ait temsilcilik’ denilerek mühürlenmeye başlandı. Evi mühürlenen aile video çekimi ile olayı sosyal medyaya taşıdı. Olayın sosyal medyada yayılması ve ses getirmesi ile birçok kesimden tepkilerin gelmesi sonucu, yetkililer “durumun yanlışlıkla olduğunu” bildirerek özür diledi ve eve koydukları mührü kaldırarak evi tekrar açtılar.  Hukukta yeri olmayan bu skandal uygulamanın, hangi hukuki(!) gerekçeye dayandırılarak yapıldığı ise, herkes tarafından merak konusu!..

Furkan Nesli Dergisi’ne Algı Operasyonu

Süreç boyunca Hürriyet gazetesi, Sözcü, Karar, A Haber ve içinde Akit’in de bulunduğu birçok haber sitesi vicdansız, izansız ve algıcı yaklaşımlarıyla karalama ve iftiralarına yenisini ekleyerek bir habere daha imza attılar. “Bir otomobilde Furkan Vakfı’ndan kaçırılan dokümanlar yakalandı “diyerek başlık atıp arabada çıkan ve her ay binlercesi basılan Furkan Nesli dergisine suç unsuru muamelesinde bulundular. İslami içerikli olup her ay düzenli olarak basılan, halkımızın da severek takip ettiği Furkan Nesli dergisini ‘kaçırılan gizli dokümanlar’ olarak adlandırmak ve bu şekilde medyanın karalama yöntemiyle, halka algı operasyonu yapmaya çalışmak, tertemizlikleri her geçen gün emniyet raporlarıyla da ispatlanan furkan gönüllülerine ve  Furkan vakfına, herhangi bir suç isnat edemediklerinin ve acizliklerinin açıkça bir göstergesi oldu.

Adı ‘Furkan’ Olan Vakıf ve Derneklere Mühür Vuruldu

İslami faaliyetlerin engellenmesi bunlarla kalmadı. Furkan Vakfı ile aralarında organik bir bağı bulunmayan, Türkiye genelinde adı Furkan olan yaklaşık 30 ildeki vakıf ve derneğe de faaliyetten men kararı getirildiği duyuruldu. Bu vakıf ve dernek binalarının kapılarına mühür vuruldu. Alınan bu kararın hangi hukuksal dayanaklara göre alındığı ise açığa kavuşturulamadı. Bu ülkede haramların işlendiği mekanlar, bir gün olsun yaptıkları haramlardan menedilmemişken, İslami çalışmalar düzenleyen ve milletine faydalı ve hayırlı işlerde örneklik teşkil eden bu nezih mekanların kapatılması, büyük bir haksızlık, hukuksuzluk ve zulüm olarak tarihe geçti.

Mühürlenen derneklerin bulunduğu il ve ilçeler;

Kadirli, Karaisalı, Dörtyol, Kozan, İmamoğlu, Mersin, Osmaniye, Kayseri, Uşak, Gaziantep, Ankara Merkez, Sincan, Şanlıurfa, Konya, Elâzığ, Kahramanmaraş, Erzurum, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Siirt , Bursa, Niğde, Kırıkhan

 

ÖĞRENCİ EVLERİ FURKAN VAKFI’NA AİT YURT GİBİ GÖSTERİLEREK MÜHÜRLENDİ

5 Nisan Perşembe günü sabahın erken saatlerinde Adana’da ikamet eden öğrencilerin ve iki ailenin evlerine, Furkan Vakfının yurdu olduğu iddia edilerek mühür vuruldu. İçlerinde biri üç çocuklu iki ailenin evinin de bulunduğu 17 dairenin kapısına vurulan mührün ardından, öğrenciler eşyalarıyla sokağa atıldı.

Yaşanan büyük skandalla öğrenciler ve aileler paralarıyla tuttukları evlerinden atıldı ve evsiz bırakıldı. Vakıf ile tek bağlantılarının, ara ara sohbetlere katılmak olduğu bilinen aile ve öğrenciler kapılarına gönderilen TEM, Çevik Kuvvet, Akrepler ve hatta bazı karelerde uzun namlulu silahlarla bir saat içinde alabildikleri eşyalar ile evlerinden dışarı atıldı.

Mağdur aile ve öğrencilerin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ettikleri tüm itiraz dilekçeleri, talepler ve istekler reddedildi. Mühür kalkmadan evlerinin önünü terk etmeyeceklerini sosyal medyadan tüm Türkiye’ye duyuran öğrenciler aylarca mühürlenen evleri önünden bir an olsun ayrılmadan nöbet tutarak haksızlığa rıza göstermeyeceklerini tüm Türkiye’ye gösterdiler. Buna rağmen yetkililer bu skandal olay ile ilgilenmeyerek içeride kalan eşyaların alınmasına dahi olanak sağlamadı.

Evlerinden alabildikleri birkaç eşyayla sokağa atılan başörtülü öğrencilerin oluşturduğu manzara o günleri bilenlere’28 Şubatta yaşanan başörtülü mağdur öğrencileri’ hatırlattı ve “28 Şubat sürecinde dahi  böylesini  görmedik’ dedirttirdi. Skandal olay sosyal medyada geniş yankı bularak tepkilere neden oldu. Türkiye’nin her kesiminden insanların vicdanını rahatsız eden ve bu duruma  tepki vermekten kendilerini alıkoyamadıkları  bu olay tarihe utanç vakası olarak geçti. Yaşanan zulme razı olmayan çevredeki halktan duyarlı vatandaşlar ise öğrencilere kucak açarak evlerinde ağırlamak için birbiriyle adeta yarıştı.

HUKUKSUZ GÖZALTILARI!

Duvara Kömürle ‘Alpaslan Hocama Özgürlük’ Yazan Gençlere Gözaltı/Elâzığ

Elazığ’da Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi seven liseli gençler, küçük bir duvara kömürle ‘Alpaslan Hocama Özgürlük’ yazdıkları için gözaltına alındılar. Emniyette ifade veren gençler ayrıca ifade için savcılığa da çağrıldı.

Üzerinde ‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ Yazan Balonları Uçurmak İsteyen Gençler Gözaltına Alındı /Erzurum

Diğer bir trajikomik olay ise Erzurum’da yaşandı.Erzurum’da kendi el yazıları ile balonların üzerine ‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ yazarak uçurmak isteyen 5 kişi gözaltına alındı. Gençlere bu yazıyı neden yazdıkları, hangi kalemle yazdıkları ve kalemi hangi çöpe attıklarının sorulması ise tam bir komedi ortaya koydu.

Lokum Dağıtıp Alparslan Kuytul Hocaefendi İçin Dua İsteyenler Gözaltına Alındı /BOLU

Bolu’da Cuma namazı çıkışı halka lokum dağıtarak Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin özgürlüğü için dua isteyen bir grup, gözaltına alınarak 6 saat nezarette tutulduktan sonra ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Farklı tarihlerde 3 ilde gerçekleştirilen gözaltına alma sebebi olarak, emniyette dosyaya terörü ya da ‘suçluyu övme suçu’ yazıldı. Halbuki henüz yargılanma aşamasında olan Alparslan Kuytul  Hocaefendi’nin suçluluğuna dair bir sonuç ve hatta bir delil dahi bulunmamakla birlikte, mahkemesi dahi görülmemişti.

FURKAN GÖNÜLLÜLERİNE 2. ŞAFAK OPERASYONU

7 Mayıs tarihinde Furkan gönüllülerinden oluşan 23 Kişi gözaltına alındı. Şafak operasyonuyla evleri basılanlar arasında 30 Ocak operasyonunda evi basılıp, gözaltına alındıktan sonra denetimli serbestlik ile serbest bırakılanlar da vardı.

Gözaltına alınanlardan 5 kişi 11 Mayıs’ta ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlamaları ile tutuklanarak Kürkçüler F Tipi Cezaevine sevk edildi. Yapılan itirazlar sonucunda 2 kişi serbest bırakıldı.

7 Haziranda ise ‘Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlamalarıyla tutuklanan bir kişi de Adana E tipi Cezaevinde bulunmaktadır.

Son olarak 30 Ocak ve 7 Mayıs operasyonlarında gözaltına alınan toplam 43 kişiden 9 kişi tutuklu, geriye kalan 34 kişi ise adli kontrol şartı ile tutuksuz  yargılandı.

YANDAŞ MEDYANIN ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ HAKKINDA ‘41 YIL CEZA İSTEMİ’ HABERİ

Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında İddianamenin hazırlandığını, daha önceden vakfımız tarafından 30 temmuzda duyurmuş olmamıza rağmen, İddianame yeni hazırlanmış gibi son dakika haberi veren bazı haber siteleri Hocaefendi hakkında ‘41 yıl hapis cezası’ istendiğine dair yalan haber yaptılar. Yapılan bu asılsız haberlere Hocaefendi’nin sevenleri ve talebeleri büyük tepki gösterdi.

Yalan ve algıdır inkini de bu kısma ekle

Başta Semra Kuytul Hocahanım ve Furkan gönüllüleri, sosyal medya üzerinden bu haberlerin ALGI ve SİYASİ bir oyunun parçası olduğunu vurguladı.

SEMRA KUYTUL HOCAHANIM BOLU’DA GÖZALTINA ALINDI!

09.10.2018 günü  Alparslan Kuytul Hocaefendi için görüş günü olması sebebiyle Bolu’da bulunan Semra Kuytul ve Hocaefendi’nin yeğenlerinin de aralarında olduğu 4’ü bayan 14 kişi haksız ve hukuksuz  bir şekilde gözaltına alındı.

14 kişi yolda yürürken herhangi bir yasaklama olmaksızın, sadece ‘Alparslan Hocam’a Özgürlük’ yazılı atkı takmaları sebebiyle “suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla haksız bir şekilde gözaltına alındılar.

Yaşanan haksız gözaltına ilk andan itibaren sosyal medyadan çok büyük bir tepki gösterildi. İlk saatlerden itibaren açılan #SemraKuytulGözaltında etiketi Semra Kuytul Hocahanım gözaltından çıkıncaya kadar Türkiye gündeminde kalmaya devam etti.

Ne atkıymış dedirten gözaltı yazısı linki ekle

Farklı kesimlerden etikete yazan katılımcılar, hukuksuz gözaltının biran önce sona ermesi çağrısında bulundu.

RAHİP BRUNSON’UN TAHLİYESİNİ PROTESTO EDEN FURKAN GÖNÜLLÜLERİ  GECEYİ DIŞARDA GEÇİRDİ!

Rahip Brunson tahliyesi üzerine 9 aydır haksız şekilde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri düzenledikleri dev özgürlük konvoyunun ardından Adana/Sabancı Merkez Camiinde tepkilerini göstermek için toplandı!

12.10.2018 günü gerçekleşen Rahip Brunson davası hakkında, yetkililer; “ellerinde ajan olduğuna dair belgeler olduğunu”  iddia etmelerine rağmen, yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan rahip Brunson’a , ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı da kaldırılarak  Brunson, yattığı süre göz önünde tutularak serbest bırakıldı.

Ancak 30 Ocak itibariyle tecrit altında tutulan, üstelik tutuklanmasına sebep olarak gösterilen iddialarin MİT eliyle bir bir aklandığı ortaya konan Alpaslan Kuytul Hocaefendi ise hala terörist muamelesi görmeye devam etmektedir.

Üstelik hakkında hazırlanan iddanameye zorlama bir mantıkla girdirilen taban tabana zıt  4 terör örgütüyle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.

Ayrıca terör örgütleriyle hiçbir alakasının olmadığı yine MİT, Emniyet, VGM raporlarıyla ortaya konmuş  Alparslan Kuytul Hocaefendi için mahkeme tarihi dahi belirlenmemiştir. !

12 ekim 2018 günü,  yetkililerin ellerinde ajan olduğuna dair belgeler bulunduğu iddia edilen Amerikalı Rahib Brunson; daha önce görülmemiş olağanüstü bir hızla akıllarda bir çok soru işareti bırakarak tahliye edildi. Ancak ömrü boyunca hayırlı işlerde öncülük etmiş ve tutuklu bulunmasını gerektirecek hiçbir suçu bulunmayan Alparslan Kuytul  Hocaefendi , 9 aydır tecrit altında tutularak  psikolojik bir işkenceye maruz bırakılmıştır. Furkan gönüllüleri  bu çifte standarta tepki göstermek için  geceyi dışarıda geçirdiler.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye yapılan bu çifte standarda ülkenin farklı kesimlerinden tepkiler gelmiştir.

 

ETKİNLİK SONRASI FURKAN GÖNÜLLÜLERİ, POLİSİN SERT MÜDAHALESİ İLE KARŞILAŞTI!

Parkta gösterdikleri zararsız tepkinin ardından Adana Fuzuli Cad. kaldırımından sessizce yürümeye başlayan kalabalığın yolunu polisler; coplar ve tomalarla kesip, ellerindeki coplarla, aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Yolu kapatmamaya çalışan kalabalığa, polisin sert müdahalesi çevreden de tepkilere neden olmuş ve  müdahale sonucu Furkan Gönüllülerinden yaralananlar olmuştur.

Türkiye’de Atkı Bilançosu(!) 14 Ayrı Bölgede Tam 463 Kişi…

Furkan gönüllülerinin üzerinde “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı atkı takarak yolda yürümeleriyle Türkiye’de hukuk literatürü yeni bir kavram kazanmış oldu. Özgürlük Simgeli Atkılar…
Önceleri sade bir atkı iken halktan ve emniyetten gördüğü yoğun ilgi ile taşıdığı mana daha da değer kazandı. Son 1 aydır aralarında bebek ve çocuklu annelerin de bulunduğu yüzlerce kişi, atkı sebebiyle saatlerce gözaltında tutularak mağdur edildi, hakarete uğradı, ifade verilmeye zorlandı.
Furkan Haber olarak özgürlük simgeli atkı sebebiyle yaşanan gözaltı vakalarına yakın mercek tuttuk ve atkının Türkiye genelindeki 1 aylık ağır bilançosunu kayda aldık. Tüm ayrıntılar şöyle;

FİKİR VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE “GÖZALTI” DARBESİ

Eylem maksadı olmaksızın boyunlarına atkı takarak yolda yürüyen vatandaşların, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınma vakası ilk olarak 06.10.2018’de Gaziantep’te yaşandı. Atkı sebepli haksız gözaltı vakasına daha sonraları ise  Ankara, Maraş, Mardin, Erzurum, Şanlıurfa, Kozan, Osmaniye, Mersin, Elazığ, Bolu, Kayseri ve İstanbul’da katıldı.

ATKININ AĞIR BİLANÇOSU

Kaldırımda atkı ile yürüyen vatandaşlar, taktıkları atkılarla ‘suçu ve suçluyu’ övmekten şüpheli bulunarak emniyete götürüldüler. Adana’da ise önce tutanak tutulup sonra emniyete çağrılan kişi sayısı 200’e yaklaştı. Böylece özgürlük simgeli atkı takmaları sebebiyle toplam 14 farklı bölgede 463 kişi gözaltına alındı.

Atkı sebebiyle yaşanan hukuksuzlukları sosyal medyaya taşıyan Furkan gönüllüleri, sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gördü. Binlerce vatandaş, bu çağdışı hukuksuz muameleye ilgili etiketlerde paylaşımlar yaparak tepki gösterdi. Ayrıca avukat, yazar-çizer ve insan hakları savunucuları ve bazı milletvekilleri durumu sert bir şekilde eleştirdi.

Özgürlük Konvoylarına Haksız Cezai İşlem

Bolu F Tipi Cezaevi’nde 9 buçuk aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu yargılanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye Türkiye’nin birçok bölgesinde özgürlük amaçlı konvoylar düzenleniyor.

Adana’nın Yüreğir ve Seyhan ilçesinde 2 gündür yapılan özgürlük mesajlı konvoylara ceza kesildi. Konvoy esnasında Trafik ve Terörle Mücadele polisleri konvoyu durdurarak onlarca aracın her birine 215 tl ceza kesti…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here