22 Ağustos Mahkemesinde Neler Yaşandı?

0

Alparslan Kuytul Hocaefendinin 22 Ağustos Mahkemesi Günü Neler Yaşandı?

22 Ağustos’ta on binlerin gözü, Adana Merkez Adliyesinde görülen Alparslan Kuytul Hocaefendinin mahkemesindeydi. Sabahın erken saatlerinden günün geç saatlerine kadar adliye önünde ve çeşitli bölgelerde heyecanlı ve ümitli saatler yaşandı. Yurtiçi ve yurtdışından katılımla bir araya gelen binlerce kişinin yaşadığı yoğun günün özeti şöyle;

Heyecanlı Bekleyiş Sabahın Erken Saatlerinde Başladı

Sevenleri, Alparslan Kuytul Hocaefendiyi bu mahkemesinde de yalnız bırakmadı. 19 aylık haksız tutukluluğun ardından gerçekleşen duruşmayı yakından takip eden Furkan gönüllülerinin bekleyişi, sabahın erken saatlerinde başladı.

Adana Merkezinde gerçekleşen duruşmaya Hocaefendi, bulunduğu Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS (ses ve görüntü bilişim sistemi) ile katılırken, sevenleri adliye önünde ve Bolu cezaevi önünde heyecanlı saatler geçirdi. Alparslan Hocanın binlerce seveni bu duruşmadan kesin tahliye bekledi.

Mahkeme Süreci Sosyal Medya Gündemini de Etkiledi

Alparslan Kuytul Hocaefendinin sevenleri, mahkeme sürecini sosyal medya gündemine taşıdı. Kısa sürede dünya ve Türkiye gündemine girmeyi başaran AlparslanHocayaÖzgürlük etiketleriyle, haksız tutukluluk kınandı, yetkililere siyaset değil adalet çağrısı yapıldı. Mahkemeye olan ilgi, etiketlerin, gün boyu sosyal medyada yükselmesini sağladı.

Mahkeme Sonuçlandı

19 aydır büyük bir hukuksuzlukla cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hoca ve Furkan Vakfı başkanı Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar verildi, mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.

Bugün Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “suç örgütü kurmak ve yönetmek, nitelikli dolandırıcılık” davasının 3. duruşmasında mahkeme heyeti,  Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 6 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Mahkemedeki Çarpıcı Savunması

Mahkemeye SEGBİS üzerinden bağlanarak savunmasını yapan Alparslan Kuytul Hocaefendi, suç örgütü suçlamasına ilişkin; “Suçu olan pişmanlık duyar. Suçum yok ki pişman olayım. Bizi sindiremeyecekler. Bu yapılanlar ilk defa bana yapılmıyor. Nicelerine yapıldı. Ama bize yapıldığı kadar alçakça yapılmadı.Benim evimde 40-50 yıllık eşyalar var. Ben bunları söylemeye utanıyorum ama beni mecbur ettiler. Tüm mesele eleştiriyor olmamız. Ben şu anda suçsuzluğumu ispat etmeye çalışıyorum. Hukuk devleti böyle mi olur? Komik bir durum bu. Önce içeri alıyorlar. 2 yıla yakın beni bekletiyorlar. Sonra kendini savunabilirsin diyorlar. Lanet olsun böyle adalete. Ben neden hapisteyim? Yukarıdakiler böyle istiyor çünkü. Böyle adalet mi olur?” şeklinde konuştu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi savunmasına “Bunların yapmak istediği şey; benim itibarıma suikast yapmak. Buradan kahraman olarak çıkmamı istemiyorlar.” ifadeleriyle devam etti.

Savunmasını ise “Bütün mesele, tevhidi anlatmamdır. Allah’tan başka otorite yoktur, Allah’ın dünyasında Allah’ın dediği olmalı dediğimde, kendi dediği olanlar rahatsız oluyor. İnsanlar Allah’ın kulllarıdır, O’nun dediği olmalıdır.Bana bu itibar suikastini yapanlara hakkımı haram ediyorum.”sözleriyle tamamladı.

24 Ocak’ta bu dosya hakkında tahliye kararı veren 4.ACM’nin bugün görülen duruşmada tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ertelemesi, olayın hukuki değil siyasi ilerlediğini bir kez daha tekrar ortaya çıkardı.

Bugün görülen mahkemeyle yaklaşık iki yıldır devam eden haksızlığın bitmesini isteyen on binlerce seveni ise, bu adaletsiz sonuca meşru şekilde büyük tepki gösterdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Avukatından Karar Sonrası İlk Açıklama!

Bugün gerçekleşen (22.08.2019) mahkemeden Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı başkanı Ali Alagöz için tutukluluğun devamına karar verildi. Adliye çıkışı avukat Adem Tural açıklamada bulundu.

Haksız Karar Sonrası Hasan Demir’den İlk Açıklama

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 44 Furkan Gönüllüsü hakkında gerçekleşen mahkemeden tutukluluğun devamına kararının gelmesi üzerine Furkan Vakfı Eski Başkanı Hasan Demir açıklamada bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here