Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Son Durum

0

Alparslan Kuytul Hocaefendi, 30 Ocak’ta şafak operasyonu ile gözaltına alınmış, 10 günlük gözaltı sürecinin ardından 08.02.2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemece hukuksuz bir şekilde Bolu F Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Bir yıllık haksız tutukluluğun ardından hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edilen Alparslan Kuytul Hocaefendinin, duruşma savcısının itirazı üzerine saatler içerisinde tekrar cezaevine gönderilmesi ise ülke genelinde sert tepkilere neden olmuştu.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Mahkemeleri Ne Zaman?

Alparslan Kuytul Hocaefendinin, tutuklu yargılandığı “terör örgütü propagandası” ve “suç örgütü kurma ve nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarından ilk duruşmada tahliye edilmiş ve her iki mahkeme ileri bir tarihe ertelenmişti.

8 Kasım 2018’de Adana 11.ACM’de görülen terör mahkemesi, Alparslan Kuytul Hocaefendinin tahliye edilmesine karar vermiş ve duruşmayı dosyayı incelemek adına 10 Ocak 2019 tarihine ertelemişti.

10 Ocak 2019 da ikinci duruşması görülen terör mahkemesi ise SEGBİS bağlantısının kurulamaması ve savcının ek süre talebi sonrası 4 Nisan 2019 tarihine ertelemişti.

İki kez ertelenen mahkemenin 3. duruşması Adana Bölge adliyesinde 11. ACM’de 04.04.2019 tarihinde görülecek.

İlk duruşması 22 Ocak’ta Adana 4.ACM’de görülen ‘suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ mahkemesi ise seri şekilde devam üç günlük duruşma sürecinin ardından tutuklu olan Alparslan Kuytul Hocaefendi, Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz hakkında tahliye kararı vermiş ve mahkeme 10 Mayıs 2019 tarihine ertelemişti.

5. ACM’nin Süratli Tutukluk Kararı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı adına duruşma savcısının, tahliye kararına ilişkin Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesine itirazı üzerine, mahkeme, saatler içerisinde tahliye kararını bozarak tekrar tutuklama kararı verdi. 3 gün süren mahkeme sonrasında verilen tahliye kararının saatler içerisinde bozulması ise büyük bir hukuksuzluk olarak görülürken “yargı talimatla mı işliyor?” yorumlarına sebep oldu.

Hukuki Tüm Yollar Kapatılmış Oldu

Alparslan Kuytul Hocaefendinin avukatı Adem Tural, bu haksız karar sonrası 19 Şubat’ta tahliye talebiyle 4. Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe vermişti.

Ancak 24 Ocak’ta tahliye kararı veren 4. ACM’nin, dosyada hiçbir değişiklik olmamasına rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendinin ve Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar vererek tahliye talebini reddetmesi ise hukuki tüm yolların kapatıldığını gösterdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ ün önce tahliye edildiği daha sonra aynı gün içerisinde tekrar tutuklandığı dosyanın mahkemesi ise Adana Merkez Adliyesinde 10 Mayıs Cuma günü görülecek.

3 Mahkemeden Beraat Etti

Alparslan Kuytul Hocaefendi büyük bir hukuk garabeti sonucu cezaevinde tutulmaya devam ederken hakkında açılan mahkemelerin 3’ünden de beraat etti.

İlk beraatını 21 Mayıs 2018 tarihinde “Halkı Kin Ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçundan alan Alparslan Kuytul Hocaefendi ikinci beraatını 02 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesinde “Başbakana Hakaret” suçlamasından aldı. Ardından 10 Ocak’ta Adana’da görülen “Kalemi kırılmıştır” meselesinden dolayı açılan “Cumhurbaşkanına Hakaret” davasından da beraat etti.

Siyaset değil Adalet” Çağrısı 

Alparslan Kuytul Hocaefendinin suçsuzluğunu ilk andan itibaren dile getiren ve kendisine destek olan binlerce seveni ise siyaset değil adaletin tecelli etmesiyle mahkemelerden tahliye ve beraat bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here