Mahkemeden Furkan Vakfı Üyeleri Lehine Karar

0

Bolu’da “Alparslan Kuytul’a özgürlük” yazılı kutuda lokum dağıtırken gözaltına alınan 13 kişi tazminat davası açmıştı. İçlerinden en yakın tarihli 14.12.2018 günü görülen mahkeme lehte sonuçlandı.

24 Nisan’da Bolu’da Alparslan Kuytul için lokum dağıtıp dua istemeleri ve üzerlerinde “Alparslan Kuytul’a özgürlük” yazılı stiker bulunması sebebiyle gözaltına alınıp 6 saat sonra serbest bırakılan 2’si erkek 11 bayan, haksızca gözaltına alındıkları gerekçesiyle tazminat davası açmıştı.

Davacı bayanlardan birinin 14.12.2018 tarihinde Adana 10. Ceza mahkemesinde görülen tazminat davasına, gözaltına alınan bayanın avukatı ve davalı Maliye Hazinesi vekili katıldı.

Duruşma sonrasında; lokum dağıtan Furkan gönüllüsünün, haksızlığa uğradığına karar veren mahkeme, 100 TL manevi tazminatın maliye hazinesinden alınarak davacı bayana verilmesine hükmetti.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Adana 10. Ağır ceza mahkemesinin verdiği bu karar, miktar olarak sembolik bir tazminat olsa da emniyet görevlileri ve savcılığın yaptığı işlemin keyfi olduğu ve bu keyfi muameleden dolayı manevi zarara uğrayan kişiye tazminat verilmesi açısından önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Bu karar diğer gözaltı mağdurları için haklarını arama konusunda emsal teşkil edecek.

NE OLMUŞTU?

Alparslan Kuytul’un tutukluluğunun 75. Gününde talebe ve sevenlerinden 2 erkek ve 11 bayan Bolu’da İzzet Baysal caddesinde yolda yürüyen vatandaşlara lokum dağıtmak isterken herhangi bir suç unsuru olmamasına rağmen suçu ve suçluyu övme suçlamasıyla gözaltına alınmış ve 6 saat boyunca nezarethanede tutulmuşlardı. Ancak söz konusu suçun unsurları oluşmadığından haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti. Takipsizlik kararı üzerine haksız yere gözaltına alındıkları gerekçesiyle tazminat davası açmışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here