Tetikçi Yandaş Medya!

1

“Alparslan Kuytul Yalnız Değildir” başlıklı kapak konusu ile 82. Sayısını çıkaran Furkan Nesli Dergisi, 30 Ocak’ta TEM’in operasyonu ile uyanan Furkan Vakfı mensuplarının tetikçi yandaş medyanın algı operasyonuna maruz kalmasını, “Tetikçi Yandaş Medya” başlıklı bir yazı ile yer verdi.

“Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur”

MALCOLM X

“Bundan sonra nasıl bir fırtına estirirlerse estirsinler ancak bu gemiye hız verir! Çünkü artık rüzgâr yön değiştirdi. Arkadan destekliyor!”

Semra KUYTUL

30 Ocak’ta bir yandan TEM’in operasyonu ile uyanan Furkan Vakfı mensupları diğer yandan tetikçi yandaş medyanın algı operasyonuna maruz kaldı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutuklu yargılandığı, Furkan Vakfı davası sonrası yandaş ve tetikçi medya, iftiralarına aralıksız devam ediyor. 30 Ocak’tan itibaren yandaş medya tarafından gerçekleştirilen algı operasyonu ile Furkan Vakfının her türlü silahlı terör örgütü ile bağlantısı varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor.

Habercilik anlayışından uzak ve etik olmayan tarzda yaptıkları haberler ve içerikle uyumsuz bir şekilde attıkları çarpıtma başlıklarla yandaş medya organları, tepkileri üzerine çekmeye devam etmektedir. Özellikle Sabah, Takvim, Yeni Akit, Milat, Haber7.com, Haberler.com, Akşam, Posta, Milliyet, Hürriyet, Yeni Şafak, Star, İnternet Haber isimli haber kuruluşları, 30 Ocak Salı günü yapılan baskın ve maruz kalınan haksız uygulamaları adeta fırsata çevirerek çarpıtma, karalama ve iftiranın her türlüsünü içeren haberler yaparak Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfına kumpas girişimde bulunmuşlardır.

Sorumsuzca yapmış oldukları yayınlar, Hocaefendi’yi ve Furkan Vakfı’nı bir takım merkezlere hedef gösterme çabası olarak görünmektedir. Alparslan Kuytul Hocaefendi ise bu süreçte avukatı aracılığıyla ‘Hakkımızda sanki teröristmişiz gibi haber yapan yayın kuruluşlarına da dava açmamız gerektiğini’ dile getirerek iftirada sınır tanımayan, yaptıkları asılsız ve iftira dolu haberlerle savcılığı adeta göreve çağıran AKİT, MİLAT ve TAKVİM gibi bazı medya kuruluşlarına “Hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Bilindiği üzere şafak operasyonu yapıldığı günden itibaren medyada asılsız haberler ve iftiralar bitmek bilmedi. Bu sürecin öncesinde de birçok defa yalan ve iftira dolu haberler yapılmıştı. Cımbızlama yapılarak servis edilen videolarla halkta algı operasyonları oluşturuldu. Kesilen videolar yayına sürülürken kurulan cümlelerle Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutuklanması için adeta savcılık göreve çağrıldı. Bu zorlu süreç boyunca çarpıttıkları ve iftira attıkları tüm asılsız haberlere (!) Furkan Haber’den delilleriyle birlikte yalanlamalar ard arda geldi. Havuz medyasından yansıyan, izleyenler tarafından inandırıcılığından öte tiksindirici duran haberlerin asıllarını halkımız, Furkan Haber’in resmî sitesinden okuyarak medyanın iğrençliğine bir kez daha şahit oldu.

Ayrıca tetikçi yandaş medyanın bitmek bilmeyen iftira haberleri istedikleri karşılığı bulamıyor. Müfteri mihraklardan çıkan onca habere rağmen sosyal medyada halk ‘bu tarz haberlere inanmadıklarını, gerçeği görecek ve idrak edecek kadar farkındalığa sahip olduklarını’ açıkça ifade ediyor. Açılan etiketlere atılan yüzbinlerce tweette medyanın asılsız iftiralarına tepkiler yağıyor. Bu açıdan birilerinin güdümünde olmayınca bağımsız ve objektif olabilen sosyal medya ise, son zamanlarda doğru haberciliğin yeri gibi gözüküyor. Semra Kuytul Hocahanımın bu durum hakkında attığı tweetlerde durumu şöyle dile getirdi:

“Kıymetli kardeşlerim! Yandaş medyanın olayımıza alçak yaklaşımlarını duyuyorum. Sosyal medyaya da bizzat bakıyorum. Şunu gördüm: YANDAŞ MEDYA ATIYOR AMA SOSYAL MEDYA TUTMUYOR! Bu da ilginç bir durum, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar… Bu olayımız şunu gösterdi ki; Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi tanıyan kocaman bir kitle oluşmuş ve atılan iftiralara inanmayacak kadar da tanımış ve güvenmiş. İnsanımızda oluşmuş bir intiba var. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu değiştirmeye güçleri yetmiyor…

Bir ara yazmıştım hatırlarsınız. Bundan sonra nasıl bir fırtına estirirlerse estirsinler ancak bu gemiye hız verir! Çünkü artık rüzgâr yön değiştirdi. Arkadan destekliyor! Hatta şunu söyleyeyim Trollerin bile adamakıllı diyecek bir lafı kalmamış. Ancak ‘işte gününüzü gördünüz’ ‘şimdi bunlar neden oldu diye ağlamayın’ vs. vs. küfür, çirkin söz falan. Sizin yaptığınıza ağlayan sizden beter olsun… Kuru saldırıyorlar sadece. Maksat mesai olsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here