Kurban Bayramı ve Bayramda Yapılacaklar

0
Kurban Bayramı ve Bayramda Yapılacaklar
Kurban Bayramı ve Bayramda Yapılacaklar

Kurban Bayramı ve bayramda yapılacaklar nelerdir? Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bayram ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban Bayramı, Bayramımızı Kurban Edeceğimiz bir Bayramdır

Her sene söylüyorum:

  • ‘Kurban Bayramı’nda, bayramlarımızı kurban edelim. Allah rızası ve İslami hizmetlerin yapılabilmesi için gayret gösterelim.’ Bu şekilde herkes kendi çevresinde kurban faaliyetleri gerçekleştirsin. Kendi koyunundan da akrabalarına ve fakirlere verip ikramda bulunsun.

Birkaç tane koyun kesenler, birden fazla kesip ne yapacaklar? Hayır kurumlarına versinler.

  • Kurban Bayramı, buzdolabına et doldurma bayramı değildir. Çevremizde bir sürü fakir insanlar var, Suriyeliler var. Onların da hisselerini unutmayalım. İslami hizmetler yıllardır kurban gelirleri ile devam etmiştir ve edecektir. İslami hizmetler yapanların hakları, daha doğrusu bu hizmetlerin ihtiyaçları unutulmamalıdır.
  • Bunun dışında; Kurban Bayramı’nda herkes akrabalarını bizzat gezsin.
  • Bulunduğu yerde İslami bir mevzu açsın. Boş konuşmalara izin vermesin, hayırlı bir konu konuşsun. Güzel bir konu açılırsa kurban gezmeleri de akraba ziyaretleri de tebliğ olmuş olur, sevaba döner. Ziyaretleriniz bir sevap iken iki sevap olur. Bayram ve akraba ziyareti iken bir de tebliğ olmuş olur. Bir sevabınızı birkaç sevaba çıkarmış olursunuz. Bu nedenle akraba ziyaretlerinde de boş konuşulmamalı, İslam konuşulmalı.
  • Müslümanların durumu gündem yapılmalı, yapılan zulümler ve haksızlıklar gündem yapılmalıdır. En önemlisi tevhid anlatılmalı, tevhidi duymayan insan kalmamalıdır.

Tevhid, şirkin belini kıracak olan en büyük silahtır. La ilahe illallah’ı anlattığınız zaman itiraz edecek insan azdır. Yeter ki güzel anlatın, meseleyi güzel ortaya koyun. Kurban ziyaretleri, Bayram ziyaretleri tevhidi konuşmanız için bir vesiledir, bunu unutmayın.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Geçen Seneki Kurban Bayramı Mesajı!

Alparslan Kuytul Hocaefendi'nin Geçen Seneki Kurban Bayramı Mesajı!

Dört bayramdır ailesinden, sevenlerinden ve talebelerinden uzakta, zindanda bayram geçiren Alparslan Kuytul Hocaefendi, tutuklu bulunduğu Bolu Cezaevinden bir bayram tebriği iletti.

Kendisine herhangi bir suç isnad edilemediği halde aylardır tutuklu bulunan Hocaefendinin ailesi ve sevenleri bu bayramı da buruk geçiriyor. Yapılan haksızlığın ve zulmün acısı bayram gibi özel zamanlarda daha fazla hissediliyor. Ancak, buna rağmen sevenlerine ümit ve gayret aşılayan Hocaefendi, ilettiği mesajla sevenlerinin bayramını içten bir şekilde tebrik ediyor. Hocaefendiden gelen o mesaj:

Değerli Kardeşlerim!

Allah’a teslimiyeti ifade eden mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ederim. Sırf susturulmak için atıldığım bu zindanda benim sizsiz, sizin de bensiz geçireceğiniz dördüncü bayram. Sizin gayretlerinizin artarak devam ettiğinin haberlerini almam zindanın acısını bana unutturuyor. Bu Kurban Bayramında da bayramınızı kurban edeceğinizi, büyük bir gayret göstereceğinizden ve bayram ziyaretlerinde Tevhit davamızı ve yapılan haksızlıkları anlatacağınızdan eminim.

İmtihan günleri, kulların kendilerini Rablerine ispat edeceği, şeref kazanacağı ve yükseleceği günlerdir. Allah Celle Celaluhu, cümlemize imtihanı kazanmayı ve rahatı ahirete bırakanlardan olmayı nasip etsin.

Her an davet ve herkes davetçi olacak ve hep beraber Tevhit, Adalet, Hürriyet ve Medeniyet demeye devam edeceğiz. Çiçeklerimi ve fidanlarımı sulayanlara duacıyım. Tohum atanlara duacıyım ve onlarla gurur duyuyorum. Hayattaki tek eserim onlardır ve bu eser en güzel eserdir.

Rabbim güzel neticelere ermeyi nasip etsin.

Allah’a emanet olun.

Alparslan Kuytul Hocaefendi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here