Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Açılan Tüm Davalar

0
alparslan-kuytul-hocaefendi-hakkinda-acilan-tum-davalar
alparslan-kuytul-hocaefendi-hakkinda-acilan-tum-davalar

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Gönüllüleri hakkında bugüne kadar haksız yere birçok mahkeme açıldı. Açılan bu davaların kimi beraat ile sonuçlanırken bir kısmı çeşitli sebeplerle ertelendi.

Bugüne kadar toplamda 61 duruşma geçiren Alparslan Kuytul Hocaefendi bu davaların 3’ünden beraat ederken Furkan Vakfı Gönüllüleri hakkında açılan davaların toplamı 44’e erişti. Gönüllülerin duruşmalarından ise 20’si beraat ile sonuçlandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin hakkında açılan ve sonuca ulaştırılan dosyaları şu şekilde sıralayabiliriz:

30 Ocak Operasyonuyla başlayan dava “Propaganda, Üyelik, Dolandırıcılık ve Sahtecilik” iddiasıyla 8 Şubat 2018’de görülen duruşma sonrası Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 4 kişi hakkında tutukluluk, 6 kişi hakkında da ev hapsi ile karara bağlandı.

Aynı operasyonla başlayan “Dolandırıcılık ve Sahtecilik” iddiası, 12 Mayıs 2018’de görülen mahkemede 4 Kişi hakkında tutukluluğun devamına karar verilerek sonlandırıldı.

  • Yaklaşık 2 yıl süren haksız tutuklulukların ardından Hocaefendi ve diğer 4 kişi hakkında bu davalardan tahliye kararı verildi.

“Başbakana Hakaret” iddiasıyla 2 Ekim 2019’da görülen mahkemenin ilk duruşmasında hâkim beraat kararı verdi. 

6 soruluk iddianame soruşturmasında “Halkı Kin ve Nefrete Sürükleme” iddiasıyla açılan davanın, 21 Mayıs 2018’de görülen duruşmasında hâkim direk beraat kararı verdi.

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan 10 Ocak 2019’da görülen duruşmasında İstinaftan kesin beraat kararı çıktı.

Bunlara ek olarak Furkan Vakfı ve vakıf başkanları hakkında bir takım asılsız iddialarla açılan davalar da şu şekilde sonlandı:

Furkan Nesli Dergisi üzerinden açılan “Soruşturmanın Gizliliğini İhlal” iddiasıyla açılan ve 14 Şubat 2019’da görülen duruşmada Hasan Kütük’e 10 ay cezaya çarptırıldı ancak HAGB kararı verildi.

Vakfa Hırsız Girmesi olayı üzerinden 9 Temmuz 2019’da görülen “Hırsızlık” davası sonrası 3 kişiye ceza verildi. 

“Mühür Kırma” davasıyla 10 Mart 2019’da görülen duruşma sonrası hâkim tarafından HAGB kararı verildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin karara bağlanmayan ve hala devam eden mahkemelerini sıralayacak olursak: 

30 Ocak Operasyonu ile hakkında açılan 2 farklı davadan “Dolandırıcılık ve Sahtecilik” suçlaması korona virüs sebebiyle 25 Haziran 2020’e ertelenirken  “Üyelik ve Propaganda” iddiasıyla yargılandığı dava yine korona virüs sebebiyle 7 Temmuz 2020’e ertelendi.

22 Nisan Olayı üzerinden başlatılan “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” iddiasıyla yargılandığı mahkeme korona virüs sebebiyle 9 Eylül 2020’ye ertelenirken aynı olay üzerinden açılan “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” suçlamasının yapıldığı mahkeme 13 Kasım 2020’ye ertelendi. 

Erzin Olayı üzerinden başlatılan “Kamu Malına Zarar Verme, Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” suçlamalarına yönelik açılan dava 10 Eylül 2020’e ertelendi.

Galip Kıran olayı üzerinden açılan “Hakaret” davası korona virüs sebebiyle 7 Temmuz 2020’ye ertelendi. 

Takvim üzerinden açılan dava sonrası hâkim “Yetkisizlik” dedi. Yeni tarih içinse bir karar belirtmedi.

“Atatürk’e Hakaret” iddiasıyla açılan mahkeme ise Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ait olmayan bir video konuşması üzerinden yargılandığı davayı konu almaktadır. Bu dava kamuoyu tarafından “skandal” olarak nitelendirilirken duruşması 01.10.2020’ye ertelendi. 

Eski vakıf yöneticilerinin görevden alınmasına yönelik açılan dava 02.07.2020’ye ertelendi.

Vakfın kapatılması ve yeni yöneticilerin görevden alınması mahkemesi 06.10.2020’ye ertelenme kararı alındı. 

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı hakkında sonuçlanan ve devam eden davaların son durumu bu şekilde kaydedilirken Furkan Vakfı Gönüllüleri’nin bugüne kadar katıldığı ve karara bağlanan duruşmalarını da şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Alparslan Kuytul Hoca’nın 2 yıl süren haksız tutukluluğunu kınamak için Furkan  Gönüllüleri’nin anayasal haklar kapsamında düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları hakkında açılan toplam dava sayısı 51’i buldu. Başta Adana olmak üzere, Ankara, Gaziantep, Bolu, Elazığ illerinde görülen davalardan 20’si beraat ile sonuçlanırken 2 tanesi 3 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra HAGB kararı verildi.
  • Toplam 232 Furkan Gönüllüsü ’nün yargılandığı davaların 5’inde Semra Kuytul Hocahanım da yer aldı, böylece Semra Hoca’nın isminin geçtiği mahkeme sayısı devam edenlerle beraber toplamda 11’i buldu. Özgürlük yürüyüşlerinin öncülüğünü yapan Semra Kuytul Hocahanım, 6 yürüyüş davasından beraat edilirken, 4  yürüyüş mahkemesi ise devam ediyor. Ayrıca Hocahanım’ın  ‘haksız bir şekilde gözaltına alındığı’ gerekçesiyle açtığı iki tazminat davası ise istinaf mahkemesinde bulunuyor.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluğu sürecinde adalet ve özgürlük istedikleri için hakim karşısına çıkartılan Furkan gönüllüsü çocukların mahkemeleri hakkında genel bilgiler şöyle:

  • Furkan gönüllülerine açılan hukuksuz mahkemeler çocukları da kapsadı. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 15 ve 16 yaşlarındaki iki kızının da aralarında bulunduğu 14 çocuğa mahkeme açıldı. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin kızları açılan mahkemeden beraat ederken, yargılaması hala devam eden 3 çocuk mahkemesi var.

Furkan Vakfı Gönüllüleri’nin devem eden mahkemelerine ait en güncel bilgi ise aşağıda düzenlendiği şekildedir.

  • Halen sürmekte olan mahkeme sayısı 29’ü bulurken davalardan 3’ü çocuk mahkemesi olarak devam ediyor. Başta Adana olmak üzere, Ankara, Gaziantep, Elazığ, Niğde ve İstanbul’da yapılan duruşmalarda şu ana kadar 14’ü 18 yaş altı, 441 kişi yargılanıyor.  Ayrıca Adana’da 1 kişi hakkında ilk derece mahkemesi 1 yıl 11 ay 10 gün hapse hükmetmişken istinafa yapılan başvuru sonrası mahkemeden tarih bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here